TV2 og selskabet “Dokumentarkompagniet ApS” får forbud mod at bringe aktivistfilm optaget under indbrud

28 november, 2025

Del på:

TV2 og produktionsselskabet “Dokumentarkompagniet ApS” har ved retten i Odense modtaget et forbud mod at vise optagelser fra dyreaktivisters ulovlige indtrængning på formand for Danske Svineproducenter Jeppe Bloch Nielsens ejendom, hvor hans familie bor.

Optagelserne, der først længe efter blev forevist for ham, viser, at fremmede og uidentificerbare personer befinder sig inde i staldene iført fremmed fodtøj og uden dokumentation for overholdelse af hygiejneregler. F.eks. er der risiko for, at de samme personer samme nat trænger ind i flere forskellige besætninger med lavere sundhedsstatus. At udsætte dyrene for risici for PRRS smitte er særskilt strafbelagt.

Sagen, som Sønderby Legal førte, er anlagt af Danske Svineproducenter på vegne af Jeppe Bloch Nielsen. Ifølge Dokumentarkompagniet selv har både de og TV2 været uden kendskab til indbruddene, og filmoptagelserne er fundet på dørtrappen. Begge har meddelt aktivisterne kildebeskyttelse. Retten har fastslået, at ved afvejningen mellem pressens informations- og ytringsfrihed på den ene side og Jeppe Bloch Nielsens krav på privatlivets fred på den anden, må der tages hensyn til, at ingen af aktivisterne var journalister. Jeppe Bloch Nielsens interesser vejer derfor klart tungest. Optagelserne er sket ved indbrud, og er ulovlige.

Kendelsens ordlyd er derfor heller ikke til at misforstå:

”Dokumentarkompagniet ApS forbydes at offentliggøre, anvende, videregive, gengive, fremvise eller på anden måde videreformidle billed- eller videooptagelser, der hidrører fra den ulovlige indtrængen i Jeppe Bloch Nielsens svinebesætning….” 

Ligesom TV2 ”…forbydes at offentlig- og tilgængeliggøre billed- og videooptagelser, der er optaget ved ulovlig indtrængen i svinebesætning og staldanlæg…”

TV2 og Dokumentarkompagniet skal i fællesskab betale sagsomkostningerne. Ifølge TV2 vil de kære afgørelsen.

Forbuddet skal følges op med retssag for at blive permanent.

Seneste indlæg

Mere end 5 års sagsførelse afsluttet med sejr i Landsretten
TV2 og selskabet “Dokumentarkompagniet ApS” får forbud mod at bringe aktivistfilm optaget under indbrud
Anklagemyndigheden frafalder påstande mod svineproducent om fængsel og rettighedsfrakendelse